Čištění solárních panelů pro lepší výkon
Čistý panel = vyšší výkon
K dlouhé životnosti a vysoké účinnosti solárních panelů přispívají i samotní majitelé, a to jejich pravidelnou údržbou. Už při nižším znečištění ( zaprášení, pyl ) aktivní plochy fotovoltaických článků totiž můžeme počítat se snížením výkonu o 5 až 10 %, pří vyšším znečištění ( trus od ptáků, saze ) může snížení sahat až k 20%.
Pokud člověk chce mít představu o tom, jak velmi asi mohou panely být znečištěné, stačí se podívat na vnější parapetní desku. Ta mu také napoví, v jakém prostředí bydlí – stačí ji čistit jednou za pár měsíců, nebo nestačí ani jednou týdně?
Frekvence mytí solárních panelů se odvíjí od sklonu instalace a typu panelů a také se podle toho volí čisticí chemie a technologie samotného čištění.
V městských oblastech by čištění solárních panelů dvakrát do roka mělo být dostačující naopak v průmyslových zónách a oblastech s velkým výskytem ptactva nebo u dopravních zařízení, je nezbytně nutno čistit častěji.
V zimě se nesmí zapomínat ze solárních panelů uklízet sníh, jelikož přes vrstvu sněhu nedopadají na povrch panelů žádné sluneční paprsky a logicky pak panel neprodukuje žádný výkon.
Jak to děláme?
- Solární panely omýváme buďto klasickou technologií (mop a stěrka) nebo tlakovou vodou na speciálním rotačním kartáči s přídavkem vhodného čisticího prostředku.
- K práci používáme vysokozdvižnou plošinu, žebříky a horolezecké vybavení
- Solární panely je nejlépe čistit v měsících kdy je nižší intenzita slunečního záření
- Před mytím je vždy nutné solární systém vypnout, aby se předešlo jakémukoli možnému poškození panelů nebo riziku elektrického úrazu